След над 35 години работа в сферата, екипът на NiceMag е чувал какви ли не митове за климатици. Някои от тях граничат с реалността, други звучат доста логично, за това всеки клиент си задава въпроса „Кои митове са верни и кои не?“ Днес с нашия екип ще се опитаме да развенчаем 7 популярни мита за климатиците, които просто не са истина.
Повечето клиенти смятат, че ако търсят бързо охлаждане на помещението, верния ход е да смъкнат градусите на климатика и това ще свърши работа. Грабвате дистанционното, задавате 16 градуса и след малко се появява дядо Мраз, возещ се на шейна от бели мечки. Системата просто не работи така. Защо това няма да се случи, обаче? Основната причина за това явление е това, че въздушният поток в повечето климатични системи охлажда до предварително зададена температура и когато системата се включи е необходимо да мине известно време, преди да достигне желаната или зададената температура. Така че ако очаквате бързи резултати, трябва да ви разочароваме – този вариант не работи.
Винаги сме казвали на клиентите си, че правилната поддръжка е едно от най-важните неща за добрата и ефективна работа на климатика. Само защото ви се струва, че климатика си работи добре и охлажда или отоплява добре, не значи, че той всъщност работи ефективно. Отлагането на редовната поддръжка може да доведе до проблеми както в работата на климатика, така и до значително намаляване на неговата ефективност и увеличаването на сметките за ток. Ние винаги препоръчваме на нашите клиенти да обръщат сериозно внимание на поддръжката и профилактиката, както и да се свържат с нас при нужда от лицензиран специалист.
Да, доста разпространен мит, особено сред по-възрастната част от населението в държавата ни. Колко често сте чували „Спри този климатик, че ще настинеш“. Но дали наистина ще пострада здравето ви? Стоенето продължително време в помещение, което се охлажда от климатик, не е препоръчително, тъй като тялото може да не се чувства напълно комфортно под студената струя въздух, но това определено не означава, че вие ще се разболеете. Дори по-опасна от студената струя въздух се явява прахта, която може би се намира в ламелите и филтрите на климатика. Освен, ако не излизате от горещата баня с мокра коса, вие можете да сте спокойни, че определено не повишавате шансовете си да настинете от това, че в стаята климатика е пуснат. Особено ако навън е 40 градуса, по-здравословно е да сте под пряката струя на климатика, отколкото под преките слънчеви лъчи.
В кой век живеете? И все пак, това се оказва един от най-популярните митове, с който ние се сблъскваме при продажбата на климатици. Хората вярват, че климатикът служи за осигуряване на прохладно лято и нищо повече. Много хора повдигат вежди, когато говорим за отопление с климатици. Истината е, че много от модерните климатици имат модерни функции и са изключително ефективни и в режим отопление. Голяма част от клиентите се страхуват колко главозамайващи сметки биха платили, ако се отопляват с климатик през зимата. Но колко всъщност харчи един климатик през зимата? Ще се изненадате, много от модерните климатици вече са толкова ефективни, че превъзхождат други начини на отопление, като например използването на пелети и въглища. Единственият по-икономичен и ефективен начин е използването на термопомпа въздух-вода.
Все пак се намираме в България и разхождайки се по улиците сме виждали външни тела на климатици, които са поставени на неочаквани места. Въпреки това, според нас и нашият екип, поставянето на външното тяло трябва да бъде много добре обмислено и внимателно подбрано, за да може да позволява лесен достъп за обслужване и ремонт. Позицията на външното тяло също може да повлияе на ефективността. Ние препоръчваме поставянето на външното тяло на сенчесто място, за да може климатика да работи по-ефективно.
Много хора смятат, че когато почистват редовно дома си с прахосмукачка, то климатика няма от къде да се замърси, съответно неглежират редовното почистване на филтрите. Нашият екип не спира да повтаря „Почистването или смяната на филтъра на климатика редовно е от решаващо значение за постоянната ефективност на охлаждането. В зависимост от мястото, където живеете, както и начина, по който се използва вашият климатик, се определя колко често трябва да почиствате или сменяте филтрите. Почистването или подмяната на запушен филтър може да помогне за намаляване на консумацията на енергия на вашия климатик и да повиши значително неговата ефективност и производителност.“ Сега вече знаете какво ще се случи, ако не почиствате климатика си.
Това твърдение за нас не е напълно невярно, тъй като и инверторните климатици, и хиперинверторните климатици са с изключително висока енергийна ефективност, но далеч не са единствения показател, по който следва да оценявате ефективността. От изключително важно значение е правилното определяне на мощността на климатика в BTU, правилното съобразяване с размерите на помещението, изолацията му, климатичните условия в околната среда и др. Ако изберете неправилен размер на климатика, например преоразмерен и поставен по-мощен от необходимото, той просто ще харчи повече електроенергия, отколкото по-малък климатик би разходвал. За да разберете кои е най-правилния климатик за вашите нужди ви съветваме да се свържете с наш специалист. Можете също така да видите и нашите съвети за пестене на електричество при охлаждане с климатик.