Ние в NiceMag.bg отлично знаем колко е важно отоплението с климатик. Все повече и повече домакинства прибягват до закупуването на климатик с цел не само той да служи за едно прохладно лято, но също така да е верен служител и през по-студените периоди от годината. За да можете да постигнете максимална ефективност на вашия уред, нашият екип създаде тази статия с насоки за вас.
От изключително важно значение за сметките ви за ток е именно избора на подходящ модел. Ако се оглеждате за възможно най-икономичната алтернатива на пазара, то това безспорно са хиперинверторните климатици. Те се характеризират с модерни функции, висока енергийна ефективност (най-често енергиен клас А+++), поддържане на стабилна температура и най-важното - работа при по-ниски температури на околната среда. Минусът при хиперинверторните климатици е това, че тяхната цена е сравнително по-висока от традиционните климатици, но нашите експерти ви уверяват, че инвестицията е оправдана и си заслужава напълно.
Ако обаче не сте готови да закупите хиперинверторен климатик за зимата, то пред вас веднага излиза друга алтернатива, и то никак не лоша - инверторните климатици. Те също се характеризират с изключително висока енергийна ефективност, макар и малко по-ниска от тази на хиперинверторните климатици, но работата им при по-ниски температури е повече от чудесна. Също така те са и една сравнително по-бюджетна алтернатива на хиперинверторните климатици.
Повечето от вас веднага ще си кажат "Ами то това винаги е от значение". Да, прави сте, винаги има значение как ще бъде извършен монтажа на климатика, но позволете ни да бъдем напълно откровени тук - за отоплението с климатик е изключително важно вътрешното тяло да бъде поставено така, че да достига равномерно до всички зони на помещението. Това е критично за постигане на енергийна ефективност. Дори и да закупите най-икономичния климатик, ако той не е разположен правилно в помещението, то дори и много по-малко ефективен климатик с правилен монтаж може да се окаже по-ефективно работещ. Не искате да допускате тази грешка, нали?
Освен вътрешното тяло разбира се, ще трябва да се насочим и към външното. Не си казвайте "То е навън така или иначе, няма значение къде ще бъде поставено". Напротив, това е един от митовете, свързани с климатици, които вече развенчахме. Истината е, че външното тяло на климатика трябва да бъде защитено от директни валежи и заледяване, особено щом ще се ползва като основен метод за отопление. Дори и климатика да има функция Defrost, поставянето на външното тяло далеч от неблагоприятните метеорологични условия значително ще подобри работата му режим отопление.
Много грешно схващане у потребителите е именно това, че колкото по-висока температура зададем на климатика, толкова по-топло ще духа той. Грешка! Правилната температура или така наречената "зона на комфорт" при климатиците е 20-23°C. Тази температура е изключително подходяща за отопляване на човешкото тяло без странични ефекти като сух въздух или дискомфорт. Освен това тук често говорим за енергийна ефективност. Всъщност, всеки градус над 23°C потенциално увеличава разходваната енергия с 5-9%. Нашият съвет е винаги да използвате функцията за автоматично поддържане на температурата (режим AUTO), като не надвишавате задаването на градусите над 23°C. Това ще ви помогне да намалите сметките си за ток. Съветваме ви никога да не поставяте климатика на максимална температура, тъй като това го прави изключително неефективен, а освен това и ще натоварите стресово компресора му. Когато лягате да спите, поставяйте климатика на нощен или ECO режим, като температурата му би трябвало да е в диапазона 18-20°C.
Колко често сте виждали огромна секция, намираща се непосредствено пред климатика? Е, това е една от най-често срещаните грешки, с които намаляваме ефективността при отопление с климатик. От изключително значение е да се осигури правилна циркулация на въздуха в помещението, като не се блокира неговия поток от вътрешното тяло. Тук отново напомняме за една от предходните точки, а именно, че вътрешното тяло трябва да бъде правилно поставено, за да може равномерно да разпределя въздуха до всеки ъгъл на помещението. По този начин вие ще избегнете т. нар. "студени зони". Ако пространството е по-голямо, ние ви препоръчваме да използвате функцията за люлеене на жалузите. Можете да предвидите и използването на касетъчни климатици или подови климатици за по-добра циркулация на въздуха.
От този съвет ни излязоха пришки на езиците, но не се отказваме да го даваме, тъй като за нас правилната профилактика и поддръжка е едно от най-важните неща за добрата работа на климатика, особено когато става въпрос за отопление с климатик. Грижата за климатика е от първостепенно значение, за да се осигури правилната му работа и да избегнете да се случи нещо лошо с него. Логично, замърсените филтри или натрупани частици във вътрешното тяло значително забавят дебита на потока на въздуха, влошавайки неговата циркулация. Това освен че кара климатика да хаби повече ток, за да се опита да затопли стаята, то също така и оставя повече "студени зони". Нашият съвет е климатикът да се почиства на всеки 3-4 седмици, особено през зимата, когато се използва за отопление.
Много от вас се страхуват от въпроса "колко харчи климатика през зимата". Грешна заблуда обаче е, че ако го пускате и спирате, то той ще изразходва по-малко. Това е особено грешно схващане, ако имате инверторен или хиперинверторен климатик. Нашият съвет е да оставите климатика да работи на по-ниска температура, или ECO режим, докато не сте у дома. Модерните компресори интелигентно регулират скоростта на работата си, което им позволява да пестят енергия. Постоянното включване и изключване кара компресора да хаби много ток, а освен това и в опита си постоянно да гони по-висока температура в изстинало помещение, той харчи повече.
Много хора знаят, че външните тела на климатиците често замръзват. При много ниски отрицателни температури, климатиците в режим на отопление ще започнат да размръзяват външното тяло. Не се тревожете, това е напълно нормален процес, чиято цел е да предотврати неговото замръзване и съответно влошаване на параметрите на отопление.