Онлайн магазин за климатици, термопомпи и електроуреди за бита NiceMag
0% лихва

 

Какво ще кажете да се върнете за малко в училище и по-точно в часа по физика? Знам, че не всички ще сте толкова ентусиазирани, колкото мен, но повярвайте ми урокът е интересен и със сигурност ще погледнете на някои неща, които ще чуете, с друго око и със сигурност ще бъдете приятно изненадани от темата и нейното практическо приложение. Но да спрем до тук с носталгията към изминалите ученически години и да си припомним нещо важно за нас и дома ни - Какви са нивата на шум при климатиците?

Шумът и шумовото “замърсяване” на околната среда представляват един от големите екологични проблеми на нашето време. От физична гледна точка шумът представлява звук, състоящ се от тонове, чиито честоти и интензитет имат случаен характер. Що се отнася обаче до разглеждане на шума от хигиенна гледна точка, то той е всеки звук, който действа неблагоприятно върху здравето, нарушава отдиха, смущава контакта на човека с околната среда.

Какво е нивото на шум при различните негови източници в нашето ежедневие?

Нивото на шум се измерва в децибели (dB), като за 0dB e приета долната граница на чувствителност на човешкия слух, но на практика звуци под 25 dB трудно се долавят от човешкото ухо. Силата на звука при нормален разговор например е около 35 – 45 dB, шумът на oживена улица или на разговор на висок глас е около 50 – 70 dB. Силата на звука при нормално дишане е 10 dB , а при шепот е около 25 – 30 dB.

Факт е, че живеем в един много забързан, интензивен, изпълнен с всякакви шумове, някои по-силни, други не толкова, но със сигурност допринасящи за не малкото ниво на стрес и напрежение сред хората. От шума на клаксони, двигатели на автомобили, строителни площадки, че дори и от музиката, пусната от съседа, високото говорене на хората в заведения и пр. почти навсякъде ние сме потопени в една изключително наситена от по-силни и по-слаби децибели среда. Именно затова, когато се приберем в къщи едно от нещата, за които жадуваме е тишината или поне липсата на силни, дразнещи и влияещи на нашето психическо и физическо здраве шумове и звуци.

Факт е обаче, че и в дома си имаме редица източника на шум, основно, създавана от техниката, която ползваме в ежедневието си. Така например хладилникът създава шум от 32-47 dB, пералнята между 50 и 75 dB, съдомиялната машина около 55-70 dB, кухненският робот – 90 dB.

Какви са нивата на шум при климатиците?

Като всяка една техника, използвана в дома, офиса, производственото или търговско помещение климатикът също генерира съответните нива на шум. От вентилатори до двигатели, движещите се части на климатика ще издават звуци, докато функционират независимо дали на режим отопление или охлаждане. Количеството шум, което климатика създава, зависи от неговия тип, техническо състояние и степен на експлоатация. Твърде дълго потребителите бяха свикнали с мисълта, че климатиците е нормално да работят по-шумно, но за щастие технологичния прогрес обуслови новото правило, че с днешните модерни климатици шумът вече не е проблем.

Стойността на децибелите за климатика обикновено се съдържа в продуктовата спецификация на вашия уред, като ще ви направи впечатление едно число за шума на вътрешното тяло и друго за външното. Нивата на децибелите на климатика могат да варират в широки граници.

Какво най-често е причина за различните шумове от климатика?

Освен основния шум от преминаващия въздушен поток през климатика понякога е възможно да се появи друг тип шум, които може да бъде описан като така „пукане”. То възниква обикновено при рязка смяна на температурата на вътрешния топлообменник. Причините могат да бъдат: стартиране на функция „Defrost” – размразяване или при включване и изключване на компресора на конвенционалните климатици, когато достигнат зададената температура. Този специфичен шум се дължи на температурното свиване и разширяване на материалите, от които е изработен самият климатик. При по-високите класове инверторни климатици благодарение на по-високото качество на вложените при изработката им материали такъв шум почти не съществува.

Най-шумната част от един климатик е компресорът, което е причината преносимите климатици да бъдат доста шумни, достигайки до 55 dB, тъй като компресорът е част от вътрешното тяло. Това може да бъде избегнато като заложите на модерен домашен климатик с мултисплит система, който разполага с компресор във външното тяло и е значително много по-тих.

Що се отнася до нивата на шум, трябва да помислите и за външното тяло на климатика. Обикновено този шум пречи по-малко на вас, но може сериозно да създаде дискомфорт на съседите ви, а всички знаем колко неприятни и дори ожесточени могат да са конфликтите със съседите именно  заради твърде шумното външно тяло на климатика.

Въпреки това, когато става въпрос за звук, особено на открито, има и други фактори, които могат да повлияят на нивото на шума, който наистина чувате. Поради тази причина има два начина, по които се оценява звука. Звуковата мощност е действителният шум, генериран от климатика, докато звуковото налягане отчита намаляването на възприемания шум, докато се отдалечавате. Това обикновено се изчислява между 1 и 5 метра от устройството. В действителност други околни звуци от околностите ще се слеят със звука на външното тяло и също ще повлияят на нивото на звука, който действително чувате. Едни от най-безшумните външни тела са именно на хиперинверторните климатици.

В заключение

Добрата новина е, че сериозния напредък в технологиите се отрази доста благоприятно на редуцирането на нивата на шума при климатиците. Нашият екип знае, че при съвременните климатични системи стойностите на шума генериран от вътрешното тяло варират от 19 dB до около и малко над 40dB, като това зависи до голяма степен от марката, модела (съответния клас), мощността на климатичната система и разбира се от степента на силата на вентилатора на вътрешното тяло на климатика. При по-голямата част от климатиците предназначени за употреба у дома или в офиса, нивото на шум рядко надхвърля 35 dB, дори по-често варира около 20 – 25 dB.

Виж най-безшумните климатици