Онлайн магазин за климатици, термопомпи и електроуреди за бита NiceMag
0% лихва

В днешно време мултисплит системите навлизат все повече и повече в ежедневието ни и са избор на все повече и повече домакинства и бизнеси. Това решение е изключително удобно и енергийно ефективно. Но какво е мултисплит система и как може да ни бъде полезна тя? В следващите редове ще открием отговора на този въпрос.

Какво е мултисплит система

Решенията за климатизация на помещение отдавна преминаха етапа на „слагаме един климатик на стената и забравяме за проблемите“. В днешно време имаме модерни и гъвкави решения за отопление и охлаждане във всяка стая, без компромис в качеството, ефективността и естетиката. Това разбира се е мултисплит системата. Мултисплит системата представлява климатична инсталация, при която едно външно тяло е свързано с две или повече вътрешни тела. По този начин се гарантира охлаждане или отопление на няколко помещения едновременно, като се използва само едно външно тяло. По този начин новостроящите се сгради решават проблема с претрупването на фасадата на сградата.

За да си представите това по-ясно, повикахме Пламен Тунев от нашия екип, за да ви разясни.

„Най-просто казано, мултисплит системата има едно устройство навън, което командва цялата операция, а вътре в помещението има няколко вътрешни тела, които могат да бъдат дори от различен тип, например стенен климатик, подов климатик, касетъчен климатик, канален климатик и т.н. Изборът е прекрасен за по-големи апартаменти с по няколко стаи, офиси в които има по няколко помещения, малки къщи за гости и други.“

Принципа на работа на мултисплит системата предлага по-голяма гъвкавост и по-голяма ефективност от традиционните климатици, както и по-малко главоболия и нарушаване на естетическия вид на сградата при поставянето й.

Как работи мултисплит системата?

Тук отново ще се допитаме до нашия специалист Пламен Тунев, който ще ни разясни по-подробно принципа на работа на мултисплит системата. Според него, тази система върши истински чудеса, защото макар, че има само едно външно тяло, вътрешните тела могат да работят на собствен режим, без да объркват външното тяло.

Основни компоненти на мултисплит системата

Мултисплит системата включва едно външно тяло, което задвижва цялата система. То се състои от компресор и фреон. Следват вътрешните тела, които според избраната мултисплит система са от две до пет (това е в най-честия случай, възможно е да има и повече), които се намират в отделни помещения. Те разпределят произведената от външното тяло топлина или прохлада в съответните помещения и работят независимо едно от друго. Вътрешните тела са свързани с външното тяло посредством инсталация от тръби (обичайно медни), в които циркулира фреона.

Как мултисплит системата работи независимо?

Основното предимство на мултисплит системата е начина, по който разпределя топлината или охлаждането. Вие можете да настроите всяко вътрешно тяло на различна температура и ще постигнете чудесен комфорт. Например, с мултисплит система можете да зададете температура в хол и дневна (две вътрешни тела) от 24°C, в спалнята (трето вътрешно тяло) 19°C, а в кухнята 22°C. Освен това можете да настроите работата на едно вътрешно тяло в режим охлаждане, а на друго в режим отопление. Всичко това е възможно благодарение на функцията за интелигентно разпределяне на мощността на инверторната технология.

multi split

Има ли ограничения?

Разбира се, ако всички вътрешни тела работят едновременно е възможно да бъде достигнат капацитета на мощността на външното тяло на мултисплит системата без да са покрити нуждите на вътрешните тела, което би довело до по-неефективна работа. За да избегнете такъв тип проблеми можете да се консултирате с нашия екип и да ви помогнем да изберете най-подходящата мултисплит система за вашите нужди и специфична консумация.

Предимства на мултисплит системите

Тази бихме я нарекли иновация вече не е прищявка или модна тенденция – тя се превръща в решение за ефективно отопление и охлаждане. Основните плюсове на мултисплит системите са:

  • Само едно външно тяло
  • По-малко шум
  • Контрол на температурата във всяко помещение
  • По-висока енергийна ефективност
  • По-малко тръбни връзки
  • По-изчистен монтаж
  • Съвместимост с различни видове вътрешни тела

Както виждате по-горе, поставянето на само едно външно тяло спомага за намаляване на шума, запазване на естетиката на фасадата, необходимостта от изграждане на по-малко тръбни връзки и много други.

Недостатъци на мултисплит системите

С всички изброени предимства обаче, би следвало да представим на вашето внимание и няколко основни недостатъка на мултисплит системата. Преди да се насочите към такава и да направите покупка, вие трябва да сте напълно наясно с тях и да се опитате да ги избегнете, където е възможно.

  • По-висока първоначална инвестиция
  • По-сложна система за монтиране
  • Изисква монтаж от специализиран екип
  • Зависимост от само едно външно тяло
  • Ограничение в капацитета на външното тяло
  • Ограничение в дължината на тръбите

От нашия опит по-високата първоначална инвестиция не е толкова голям проблем, тъй като ние в NiceMag.bg предлагаме уреди на изплащане с изключително изгодни условия. Значителен и доста неприятен риск е спирането на работата на външното тяло обаче, тъй като това означава, че всички вътрешни тела остават без захранване. Ако например използвате у вас няколко инверторни климатика, няма да има проблем един от тях да спре работа, но когато използвате мултисплит система, ако компресора се повреди, вие оставате без ефективно охлаждане и отопление.

Мултисплит система или няколко отделни климатика?

Много често задаван въпрос в нашата практика, на който екипа ни ще се опита да даде отговор. За целта ще направим едно кратко и професионално сравнение на двата вида охладителни и отоплителни решения, без да намесваме маркетинговите си познания тук:

Критерий

Мултисплит

Отделни климатици

Брой външни тела

1 за всички вътрешни

1 за всяко вътрешно тяло

Външен вид на фасадата

Много по-чист и естетичен

Възможно претрупване и нарушена визия

Начална цена

По-висока (особено с монтажа)

По-ниска при 2-3 стандартни климатика

Икономия на енергия

Висока при модерни инверторни модели

Добра, но зависи от отделните уреди

Контрол по стаи

Независим за всяка стая

Независим за всяка стая

Рискове при повреда

При проблем с външното тяло – спират всички

Проблем с 1 уред не засяга останалите

Монтаж

По-сложен, изисква проект

По-лесен и стандартен

Поддръжка

Централизирана, но по-трудна при авария

По-лесен достъп до всеки уред

 

Кога да избера мултисплит система?

Изборът на мултисплит система пред традиционен климатик е обоснована, когато:

  • Когато външната фасада няма място или не позволява няколко тела
  • Когато държите на изчистен дизайн и тиха работа навън
  • При ново строителство или основен ремонт – за прецизен проект и монтаж

Кога да избера отделни климатици?

Изборът на няколко отделни климатика е оправдан, когато:

  • Искате да инвестирате средства поетапно, а не на веднъж
  • Ако помещенията са отдалечени или в различни части на сградата
  • Ако искате по-лесен достъп за профилактика и отстраняване на повреда

Как да избера мултисплит система – практически насоки

Изборът и закупуването на мултисплит система не е шега работа, тъй като тук не говорим за вентилатор от 50 лв. Първоначалната инвестиция е висока, което я прави още по-значима покупка. Правилния избор на мултисплит система ще ви накара да се питате как съм живял до сега без мултисплит, а неправилната – да се питате защо изобщо сте го купили.

Стъпка 1 – определяне на нуждите

В тази стъпка внимателно трябва да обмислите колко помещения ще отоплявате или охлаждате, колко квадратни метра са те (както и кубични), с какво изложение са, каква е дограмата, има ли външна и вътрешна изолация.

Пример: Имате спалня (12 м²), детска стая (15 м²) и хол с кухня (25 м²)? Значи ви трябва мултисплит система с три вътрешни тела с различна мощност – не можете да заложите едни и същи за всяко помещение.

Стъпка 2 – изчисляване на мощността

За да изчислите мощността на вашата мултисплит система ориентировъчно трябва да използвате формула, в която общата квадратура на помещенията, в които ще бъдат поставени вътрешни тела от мултисплит системата, умножите по 100 W. Ние обаче ви съветваме за по-точно изчисление да използвате нашите специалисти, които ще ви извършат безплатен оглед и консултация.

Пример: На база на помещенията, които ви дадохме по-горе, на вас ви е необходима мултисплит система с мощност около 6 kW.

Стъпка 3 – избор на енергиен клас и технология

В идеалния вариант трябва да се насочите към мултисплит система с инверторна или хиперинверторна технология, които имат енергиен клас А++ или А+++. Това гарантира не само по-нисък разход, но и по-тиха работа, по-дълъг живот и по-добра реакция към температурни промени.

Стъпка 4 – избор на марка и специалист за поставяне на мултисплит система

Не забравяйте – монтажа на климатици, особено на мултисплит системи, е от изключително значение за добрата и ефективна работа. Този монтаж трябва да се извърши от специализирани техници, а не от „един познат“. При нас в НайсМаг предлагаме професионален монтаж на мултисплит системи във всяка точка на България от специализирани екипи. Освен монтажа е добре да изберете и реномиран производител на мултисплит системи.

Виж мултисплит системи

Съвет от НайсМаг

Ние ви съветваме да се насочите към инвестиция в мултисплит система, тъй като тя е модерно решение за удобство, комфорт, естетика и енергийна ефективност. Внимателно обаче претеглете плюсовете и минусите на този тип система и не забравяйте – доброто планиране и правилният избор на мултисплит система я правят идеален вариант за климатизация, а не поредното главоболие.

Консултация от NiceMag