Онлайн магазин за климатици, термопомпи и електроуреди за бита NiceMag
0% лихва
Сортирай:
Няма намерени продукти в тази категория!
Виж продуктите

Какво е термопомпа

Термопомпа означава устройство, което пренася топлина от едно място на друго, като за целта обикновено се използва малко количество енергия. Термопомпата работи на принципа на охлаждането, но може да се използва както за отопление, така и за охлаждане. Принципът на работа на това устройство се основава на „Обратния цикъл на Карно“. В студено време термопомпата може да пренася топлина от хладния външен въздух, за да затопли къщата (напр. през зимата); помпата може да бъде проектирана и за пренасяне на топлина от къщата към по-топлия външен въздух в топло време (напр. през лятото). Тъй като пренасят топлина, а не я генерират, те са по-енергийно ефективни от други начини за отопление или охлаждане на дома.

История на създаването на термопомпата

  • През 1748 г. Уилям Кълън показва на света как работи изкуственото охлаждане.
  • 1834 г. - Джейкъб Пъркинс патентова дизайн на практичен хладилник, използващ като охладителен агент диметилов етер
  • През 1852 г. Лорд Келвин описва теорията, на която се основават термопомпите.
  • В периода 1855 – 1857 Питър фон Ритингер разработва и конструира първата термопомпа
  • 1877 г. - В периода преди 1875 г. термопомпите са били използвани за изпаряване чрез компресия на парата (открит термопомпен процес) в солниците, като сред очевидните им предимства са икономия на дърва и въглища. През 1857 г. Петер фон Ритингер е първият, който се опитва да реализира идеята за компресия на парите в малка пилотна инсталация. Предполага се, че вдъхновени от експериментите на Ритингер в Ебензее, Антоан-Пол Пикар от Университета в Лозана и инженерът Й. Х. Вайбел от компанията Weibel-Briquet в Женева построяват първата в света реално функционираща система за компресия на парите с двустъпален бутален компресор. През 1877 г. тази първа топлинна помпа в Швейцария е монтирана в солниците в Бекс.
  • 1937 – 1945 г. - По време на Първата световна война цените на горивата в Швейцария са били твърде високи, но страната е разполагала с големи запаси от водна енергия. В периода преди и особено по време на Втората световна война, когато неутрална Швейцария е изцяло обградена от фашистки управлявани държави, недостигът на въглища отново става тревожен. Благодарение на водещата си позиция в областта на енергийните технологии швейцарските компании Sulzer, Escher Wyss и Brown Boveri построяват и пускат в експлоатация около 35 термопомпи в периода 1937-1945 г. Основните източници на топлина са били езерни и речни води, подпочвени води и отпадна топлина. Особено внимание заслужават шестте исторически термопомпи от град Цюрих с топлинна мощност от 100 kW до 6 MW. Международен крайъгълен камък е построената от Ешер Вис през 1937/38 г. термопомпа, която заменя печките на дърва в кметството на Цюрих. За да се избегнат шумът и вибрациите, е използван наскоро разработен компресор с ротационно бутало. Тази историческа термопомпа отоплява кметството в продължение на 63 години до 2001 г. Едва тогава тя е заменена с нова, по-ефективна термопомпа.
  • През 1945 г. Джон Съмнър, електрически инженер в Норич, инсталира експериментална система за централно отопление с водна термопомпа, която използва близката река за отопление на новите административни сгради на Общинския съвет.
  • Робърт К. Уебър през 1948 г. има заслуга за разработването и изграждането на първата геотермална термопомпа. Заслугите на Робърт К. Уебър са свързани с разработването и изграждането на първата термопомпа, използваща енергия директно от земята.
  • През 2019 г. значителна стъпка в развитието на термопомпите се явява поправката от Кигали към Монреалския протокол е международно споразумение за постепенно намаляване на потреблението и производството на флуоровъглеводороди (HFC). Това спомага за постепенно премахване на вредните хладилни агенти от произвежданите термопомпи.

Как работи една термопомпа?

Термопомпата използва същата технология като климатика, който охлажда дома ви с помощта на охлаждащ агент.

Ето как работи една термопомпа:

Топлината може да се получава от външния въздух или от земята. Тя се издухва или изпомпва върху повърхността на топлообменника на външната част на термопомпата. Тази топлина е достатъчна, за да накара течния агрегат в термопомпата да се изпари и да се превърне в газ. След това този газ се пренася през компресор, който повишава налягането му, в резултат на което се повишава и температурата му. Газът (вече нагрят) преминава през вътрешната топлообменна повърхност. След това тази топлина може да се разпръсне из вътрешността на дома или да се предаде в системата за централно отопление или гореща вода. Тъй като топлината се предава в дома, температурата на газа спада и той се връща в течно състояние. Цикълът на обратното охлаждане се повтаря, докато помещението достигне необходимата температура, зададена на термостата.

Какво е отопление с термопомпа

По време на топлинния цикъл топлината се отнема от външния въздух и се "изпомпва" в помещението. Първо, течният хладилен агент преминава през разширителния блок, като се превръща в смес от течност и пара с ниско налягане. След това той се насочва към външната серпентина, която действа като изпарителна серпентина. Течният хладилен агент поглъща топлина от външния въздух и кипи, превръщайки се в пара с ниска температура. Тази пара преминава през реверсивен клапан към резервоара, който събира остатъчната течност, преди да постъпи в компресора. След това парите се компресират, като намаляват обема си и се нагряват. В края реверсивният вентил изпраща горещия газ към вътрешната серпентина, която е кондензаторът. Топлината от горещия газ се предава на въздуха в помещението, като хладилният агент се кондензира в течност. Тази течност се връща в разширителното устройство и цикълът се повтаря.

Какви видове термопомпи се предлагат в NiceMag.bg

При нас можете да откриете следните видове термопомпи:

  • Термопомпи въздух вода – Този тип термопомпи отнемат топлина от външния въздух и я предават към вашата система за отопление с вода (водна риза). Тъй като произведената топлина е по-хладна от тази на обикновената пещ или котел, може да се наложи да инсталирате по-големи радиатори или подово отопление в дома си, за да се възползвате максимално от нея. Термопомпите въздух-вода може да са най-подходящи за новопостроени имоти или за такива, които са енергийно ефективни.
  • Вентилаторни конвектори – Това е тип конвектор термопомпа, който обединява в себе си радиатор и климатик. Те са предназначени както за отопление, така и за охлаждане. Естетичният им дизайн позволява много добро съчетаване с интериора на помещенията. Разполагат с висока мощност, което предлага бързо затопляне или охлаждане на помещението. Вентилаторните конвектори са подходящи за подов и стенен монтаж. Предлагаме също така и конвектори, които са подходящи за вграждане.
  • Буферни съдове - Буферният съд, известен също като буферен резервоар, е съд за съхранение, използван в термопомпените системи за управление и стабилизиране на температурата на отоплителната или охлаждащата течност, обикновено вода. Той играе решаваща роля за повишаване на ефективността и производителността на термопомпената система.
  • Разширителни съдове - Разширителният съд е важен компонент в термопомпените системи, който помага за управлението на топлинното разширение на водата при промяна на температурата му. Той осигурява безопасна и ефективна работа на системата, като поема увеличаването на обема и налягането.

Може ли термопомпа да охлажда

От техническа гледна точка термопомпата може да охлажда, като обръща процеса на пренос на топлина от едно място на друго. Не всички термопомпи имат възможност за охлаждане, така че преди да изберете модел термопомпа, не забравяйте да се консултирате с нашите специалисти. След като техническата част е изяснена, всичко се свежда до това към какви тела за излъчване е свързана тя. Докато някои тела имат само отоплителни функции, т.е. радиатори, други могат да предложат по-голяма гъвкавост, като например термопомпените конвектори (известни още като вентилаторни конвектори), които са чудесни за охлаждане и добри за отопление.

Какво е термопомпа въздух-вода

Термопомпата въздух-вода е изключително енергийно ефективен начин за отопление на дома ви, който същевременно намалява въглеродните емисии на домакинството ви.

Какви са предимствата на термопомпа въздух-вода

Съществуват много различни видове термопомпи въздух-вода, но най-общо казано, ползите от използването на термопомпа включват повишена енергийна ефективност, по-голям комфорт, по-добро качество на въздуха и намалени въглеродни емисии. За да разберем как се постигат тези предимства, трябва да разгледаме "коефициента на полезно действие" (COP) на термопомпата. Този термин описва количеството енергия, използвано за работата на термопомпата, и съответното количество енергия, произведено от тази термопомпа.

Колко струва монтажа на термопомпа

За да получите точна цена за монтажа на вашата термопомпа, трябва да се свържете с нашия екип за обслужване на клиенти. Монтажът на термопомпа е изключително сложен, за това вие трябва да се доверите на нашите оторизирани и проверени инсталационни екипи.

Какви са факторите за добро отопление с термопомпа?

На първо място е изборът на правилната за вас и вашите нужди термопомпа. Това обаче не е лесна задача, а решението каква термопомпа да сложите и предвид високите първоначални разходи, за това ви съветваме да се посъветвате с нашия екип, който е с 30 години опит в отоплението с термопомпа.

Какъв е капацитета на предлаганите термопомпи

Ние предлагаме следните термопомпи:

Какво е хладиляния коефициент на термопомпите и как се изчислява той?

Накратко казано, хладилния коефициент на термопомпите представлява количеството топлина, получено от охлаждащия агент (охладителя) Q2, съпоставено с изразходваната за това енергия Ацикъл.

Формулата за изчисляването на коефициента е следната:

ξ = Q2/ Ацикъл.

За разлика от изчисляването на КПД, при което получената стойност не може да превишава единица, тук това е различно, защото при процеса не се произвежда някаква енергия, а съществуващата вече енергия бива направлявана от по-хладното тяло към по-нагрятото тяло.

Какво е отоплителния коефициент на термопомпите и как се изчислява той?

Коефициентът показва колко пъти количеството топлина, отдавано от термопомпата, е повече от свършената за това работа, или по друг начин казано, това е съотношението на полученото в нагревателя количество топлина Q1 към изразходваната за това работа Ацикъл.

Формулата за изчисляването на коефициента е следната:

ᴪ = Q1/ Ацикъл

Какви марки термопомпи се предлагат в NiceMag

При нас се предлагат следните марки термопомпи:

Какви са първоначалните разходи при поставянето на термопомпа?    

Това е един от основните недостатъци, посочвани за използването на термопомпа – първоначалните разходи. Ползите обаче определено надминават първоначалната инвестиция, за това можем да ви предложим решения за покупка на термопомпа с 0% лихва на изпащане.

Kолко ток плащате с термопомпа

Макар и това да зависи от много фактори, използването на термопомпа е изключително ефективно. Тъй като цените на тока и енергията в България бележат ръст, може би си мислите, че сега не е моментът да инвестирате в нова система за отопление и охлаждане. Въпреки това термопомпата всъщност е много ефективно решение и сега, повече от всякога, е добър момент да помислите за инсталирането ѝ. Термопомпите работят, като използват възобновяема енергия от околната среда. При термопомпа въздух-вода можете да очаквате, че тя ще работи с около 75% възобновяема енергия, която е безплатна и неограничена, а само около 25% от енергията, необходима за работата на устройството, ще идва от електричество. Допълнително усъвършенстваните технологични решения помогнаха на термопомпите да постигнат клас на енергийна ефективност до А+++. Например, вместо двигателят да спира и да се пуска по време на процеса на охлаждане, използването на инверторна технология означава, че скоростта на компресора, вентилатора и водната помпа се регулира според нуждите за поддържане на необходимата температура, което я прави много по-енергийно ефективна.

Как работят предлаганите от вас термопомпени системи въздух-вода

Термопомпата въздух-вода работи чрез преобразуване на енергията от външния въздух в използваема топлина. Посредством процеса на охлаждане и цикъла на компресия на парата термопомпите въздух-вода извличат топлина от външния въздух по същия начин, по който хладилникът извлича топлина от вътрешността си. Така че термопомпата въздух-вода на практика работи като обикновен хладилник, но в обратна посока. Това е процес на преобразуване, при който първоначалният компонент (външен въздух) се използва за извличане на топлинна енергия, която може да се използва за отопление на домовете на хората. Какво следва след това? Всеки 1 kW енергия, използван за захранване на термопомпата, е в състояние да осигури до 5 kW енергия в добре изолиран дом. Това е ефективно използване на енергията, което ще помогне както на планетата, така и на портфейлите на собствениците на жилища.

Kолко киловата термопомпа да избера

Това зависи от множество фактори и е най-добре да получите напълно безплатна консултация от нашите експерти. За да придобиете представа все пак, известно е, че са необходими около 0,12 kWh мощност на квадратен метър.

Прочети още