Знаем, че зимите в България могат да бъдат много студени, а когато се отоплявате с климатик, то в този момент той става най-незаменимия уред в домакинството. За да можем ефективно да се отопляваме с климатик обаче, трябва да знаем на колко градуса трябва да духа климатика на топло, за да ни е комфортно. Много хора смятат, че колкото по-висока температура зададат, толкова по-добре. Мислят си, че по този начин се затопля бързо помещението. Други пък, за да спестят от сметки за ток решават да го сложат на много ниски градуси. Истината обаче е някъде там, по средата. За да я открием, извикахме нашия специалист по климатични системи Пламен Тунев, който отговори на въпроса „Коя е най-оптималната температура за отопление с климатик?“.
Виж топ 10 климатици за 2025 г.
Нашият специалист Пламен Тунев вдига завесата и разяснява колко градуса трябва да зададеш на климатика, за да се радваш на топъл и уютен дом, без да плащаш огромни сметки. Според него препоръчителните температури са следните:
Има няколко фактора според Пламен, които влияят на избора на температура, както и на затоплянето на помещението:
Тук идва основно погрешното схващане на хората, че ако зададат висока температура на климатика, то стаята ще се затопли по-бързо и той ще хаби по-малко ток. Това обаче е един от митовете за климатиците. Климатикът затопля с една и съща скорост и при 20°C и при 28°C. Той има една и съща мощност в BTU, която няма как да бъде променена с щракване на пръсти.
В този режим климатика поддържа постоянна температура, която лесно може да достигне, следователно избягва честите включвания и изключвания на компресора, което спестява енергия. Това разбира се не важи при инверторни и хиперинверторни климатици, но при тях пък компресора не работи на максимална мощност, което също спестява разходи. Освен това се осигурява и по-комфортна температура в стаята, тъй като при тези температури климатика лесно ги поддържа.
Ако пуснете климатика на такава температура, неговия компресор ще работи почти непрекъснато, което ще доведе до драстичен скок в разхода за ток. Натоварването на компресора пък ще е много високо, което освен за високи сметки, започва да индикира и за по-къс живот на уреда. Също така, този вид температура може да доведе до сериозно изсушаване на въздуха, което от своя страна води до влошена здравословна среда.
Нашият експерт съветва да настроите климатика на 21-23°C през деня и да не го карате да работи на максимални обороти. Това ще ви осигури комфорт, ще намали разхода на енергия и ще удължи живота на уреда.
10 важни неща при избора на климатик
Според Пламен Тунев това на колко градуса ще работи на климатика изобщо не бива да зависи от предпочитанията на собственика му, а от практическите наблюдения на експертите. И така, каква температура е подходяща за различните помещения:
Винаги обръщаме внимание на икономията при отоплението с климатици, но често пропускаме един много сериозен аспект – здравословната среда. Ако климатикът ви работи с много висока или много ниска температура, това може да е предпоставка за влошаване на здравето ви. Например, ако поддържаме твърде висока температура на климатика при отопление в помещението, над 25°C, въздуха в помещението ще се пресуши, което причинява сухота в носа, гърлото и очите. Също така, тези температури създават у човешкия организъм усещане за тежест и умора. Температури при отопление с климатик над 25°C също така и повишават риска от развитие на различни видове бактерии и вируси. На другия полюс е и прекалено ниската температура на климатика при режим отопление, например под 18°C (когато в помещението има хора), тъй като това може да доведе до настинка и простудно състояние, схващания в мускулите и директен дискомфорт на тялото, ако въздушната струя е насочена към него. Освен това, при студени крайници се нарушава циркулацията на кръв в тялото ни. Пак повтаряме, златната среда е 20-22°C.
От всичко, което вече разгледахме и казахме, можем да си извадим следните най-важни изводи: